فهرست عناوین

موضوع قبلی

10. دور بزن

موضوع بعدی

12. تمرین خواندن کدها

11. استفاده از کتابخانه

وقتی ‌برنامه‌نویس‌ها می‌خواهند یک تابع را در برنامه‌های مختلف به کار ببرند؛ به جای این که آن تابع را هر بار در هر برنامه‌ای که می‌نویسند تعریف کنند، آن را درون برنامه‌های خاصّی به اسم کتابخانه‌ها (libraries) می‌گذارند. ‌برنامه‌نویس‌ها راهی دارند که مطمئن شوند برنامه‌های دیگرشان می‌توانند توابعی را که درون آن کتابخانه پیدا می‌شود را استفاده کنند.

قرار است تابع ()turn_right را خیلی استفاده کنید! به جای هر بار نوشتن آن (قانون شمارهٔ ۳ رو یادتون بیارید)، کاری که شما قرار هست انجام بدهید این است که آن را یک بار (دیگر) بنویسید. ولی این بار به جای نوشتن آن در سربرگ کد پایتون روی سربرگ کتابخانه کلیک کنید و این تابع را آن‌جا بنویسید. البتّه بهتر است ()turn_around را هم آن‌جا بنویسید.

../../_images/library.png

بعدش وقتی خواستید تابعی را که در کتابخانهٔتان تعریف شده را استفاده کنید؛ به سادگی در یک سطر جدا از ویرایشگر کد پایتون تایپ می‌کنید from library import (یعنی از کتابخانه توابع ...رو بخون). در ادامه اسم تابع‌هایی را که نیاز‌داریم را می‌آوریم که با کاما«,» باید از هم جدا شوند.

این کار را انجام بدهید!

بعد از نوشتن توابع ()turn_right و ()turn_around در کتابخانه به ویرایشگر کدِ پایتون برگردید (تا دیگه تابع هاتون رو نبینید) و برنامهٔ کوتاهی بنویسید که از آن‌ها در همین حالت استفاده می‌کند. آن‌ها را امتحان کنید و ببینید آیا آن طوری که انتظارش را دارید کار می‌کنند؟ اگر این طور نبود، برگردید و درستشان کنید. یادتان باشد در برنامه اصلی‌تان از کد from library import turn_right, turn_around استفاده کنید.

راهنمایی

با تعریف تابع‌های مناسب در کتابخانه، برنامه می‌تواند این طور باشد:

from library import turn_right, turn_around
move()
turn_around()
move()
turn_right()
move()
turn_around()
move()
turn_left()  # برگشت به موقعیّت شروع

از حالا به بعد، هر موقع تابعی تعریف کردید که بیشتر از یک بار استفاده کردید؛ به کتابخانهٔتان اضافه کنید تا مجبور نشوید هر بار تعریفش کنید.

11.1. ریبرگ فرانسوی هم می‌فهمد

کتابخانهٔ خاصّی هست که به ریبرگ این توانایی را می‌دهد که فرانسوی بفهمد. مثلاً به جای نوشتن تابع ()move یک نفر می‌تواند ()avance را بنویسد و ریبرگ همان کار را انجام می‌دهد. به عنوان مثال این یکی را امتحان کنید:

from reeborg_fr import avance, tourne_a_gauche

avance()
tourne_a_gauche()

نوبت شما

برنامهٔ کوتاهی بنویسید که از توابع کتابخانه زبان فرانسه استفاده می‌کند.

برای مدرّس‌هایی که یک زبان دیگر غیر از انگلیسی راترجیح می‌دهند

یک نسخهٔ کاملاً فرانسوی از منوی زبان در بالا سمت راست موجود هست. زبان‌های دیگر هم بر اساس مشارکت‌های داوطلب‌ها ممکن است در دسترس باشند... شاید شما یکی از آن‌ها باشید و یک ترجمه به زبان خودتان را تهیّه کنید! ؛-)